Wydawca treści Wydawca treści

Wyjątkowe Święto Polskiej Niezapominajki

25 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku odbyło się wyjątkowo udane Święto Polskiej Niezapominajki. XXIV edycja wydarzenia przyciągnęła tysiące miłośników przyrody z Radomia i okolicznych miejscowości. Na gości czekały koncerty i występy na scenie, leśne stoiska, konkursy i wiele innych atrakcji. Była to wyjątkowo udana majówka z leśnikami.

Święto Polskiej Niezapominajki tradycyjnie rozpoczęło się od uroczystego złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci redaktora Andrzeja Zalewskiego – pomysłodawcy wydarzenia, która znajduje się w holu Leśnego Ośrodka Edukacyjnego. Po odegraniu sygnału przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wiązanki kwiatów złożyli: przedstawiciel rodziny redaktora Zalewskiego – Michał Zuchmantowicz, przedstawiciele leśników na czele z Romanem Wróblewskim, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu, nadleśnictw LKP Puszcza Kozienicka i Puszcza Świętokrzyska, władze Jedlni-Letnisko na czele z burmistrzem, a także dzieci ze szkoły w Wielkiej Wsi oraz przedszkola Niezapominajka z Radomia.

Następnie na scenie przy Ośrodku odbyło się oficjalne otwarcie XXIV Święta Polskiej Niezapominajki przez zastępcę dyrektora RDLP w Radomiu Romana Wróblewskiego i nadleśniczego Nadleśnictwa Radom Grzegorza Ożoga.

Występy na scenie rozpoczęły się koncertem Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. W dalszej kolejności na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu, Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Słupicy oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku. Występy młodych artystów spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności.

Zwieńczeniem występów był niezwykle widowiskowy pokaz Karate Kyokushin. Wystąpili karatecy z Klubów Karate Końskie, Starachowice i Radom pod przewodnictwem leśnika Mateusza Garbacza.

Na scenie wystąpili też przedstawiciele leśników i przyrodników, którzy opowiedzieli o swojej działalności: Sylwia Wojtan i Małgorzata Niewczas ze Związku Kynologicznego w Radomiu opowiedziały o hodowanych przez siebie psach myśliwskich – posokowcu bawarskim i gończym polskim. Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce opowiedział o Puszczy Świętokrzyskiej, Elżbieta Molenda i Grażyna Gumola o zadaniach Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu, a Paweł Łuk-Murawski o tym, czym jest daktyloskopia w wydaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej Komisariat w Radomiu.

Na zakończenie odbył się koncert zespołu Budka Suflera.

Sporo działo się też na scenie na uroczysku „Darz Bór” – tu prezentowały się koła gospodyń wiejskich z Puszczy Kozienickiej: „Siczkowianki”, „Marianianki” i „Ale Laski!” oraz kluby seniora „Ale babki” i „Echo Leśne” z Jedlni-Letniska.

Na uroczysku spotkali się także uczestnicy rowerowej „Jazdy z Miasta!”, którzy przybyli na Święto Polskiej Niezapominajki trasą prowadzącą przez Puszczę Kozienicką. To nie jedyny akcent sportowy wydarzenia. Chętni wzięli udział w marszu nordic walking.

Oprócz występów i wspólnej zabawy na uczestników czekało „Leśne miasteczko” – stoiska promocyjno-edukacyjne nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego: Puszcza Kozienicka i Puszcza Świętokrzyska oraz Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku i Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku z konkursami dla najmłodszych i publikacjami dla miłośników lasu i turystyki. Swoje stoiska prezentowały także: Świętokrzyski Park Narodowy, Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Radomiu i Polski Związek Kynologiczny w Radomiu, Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Radomiu i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Oddział w Radomiu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, KPP Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Profesja Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Radomiu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat Radom, Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach i Stowarzyszenie Pszczelarzy Leśników. Na stoisku Poczty Polskiej można było wysłać tradycyjną kartkę z niezapominajką.

W holu Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego można było także obejrzeć wystawę „Nie zapomnij Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki na kartach leśnej historii”.

Dodatkową atrakcją były stoiska artystów i twórców ludowych, którzy prezentowali wyroby rękodzieła związane tematycznie z lasem i przyrodą. Na terenie ośrodka stanęły też kramy ze staropolskim chlebem, miodami i zakwasem chlebowym oraz produktami z darów lasu.

Tegoroczne Święto Polskiej Niezapominajki było bardzo udane. Dopisali goście i publiczność, przez cały czas wydarzeniu towarzyszyła piękna pogoda – był to pierwszy, ciepły majowy weekend.

 

 

***

Święto Polskiej Niezapominajki powstało z inicjatywy dziennikarza Polskiego Radia – redaktora Andrzeja Zalewskiego. W swojej audycji Ekoradio zwrócił uwagę, że tak jak inne kraje, Polska powinna mieć swój kwiat. Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek i właśnie ten, niepozorny z wyglądu, kwiat zaproponował jako symbol święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i uwielbienia rodzimej przyrody. Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest co roku w połowie maja, zawsze na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego, którego redaktor Andrzej Zalewski był częstym gościem. 20 maja 2012 r., rok po śmierci inicjatora Święta Polskiej Niezapominajki, Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku otrzymał imię redaktora Andrzeja Zalewskiego. W tym samym roku, z inicjatywy m.in. leśników, twórcy święta nadany został pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Jedlni-Letnisko.