Wydawca treści Wydawca treści

Podsumowanie akcji „Wieniec”

Dwa wnioski do sądu o ukaranie, pięć mandatów karnych i 94 pouczeń to bilans akcji „Wieniec” na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Działania były prowadzone w całej Polsce w dniach od 4 do 12 marca br. Akcja była skierowana szczególnie przeciwko nieprzestrzegającym prawa zbieraczom poroża oraz kłusownikom.

W akcji wzięło udział 68 strażników leśnych, którzy przeprowadzili ponad 250 kontroli. W 119 przypadkach doszło do nieprawidłowości, to o 37 więcej w porównaniu do zeszłego roku. Najwięcej z nich stanowił nielegalny wjazd pojazdami do lasu – 88 przypadki, w tym 1 stanowił nielegalny off-road.

Strażnicy wykryli także siedem przypadków zaśmiecania, siedem przypadków nielegalnego wyrębu drzewa, jeden przypadek nielegalnego pozyskania stroiszu. Co ważne, nie znaleziono narzędzi kłusowniczych, nie odnotowano przypadków umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierzyny oraz nieprawidłowości w skupach dziczyzny.

Akcja miała na celu ochronę zwierzyny, przeciwdziałanie i zwalczanie kłusownictwa oraz przejawów wszelkiego szkodnictwa łowieckiego, kontrolę legalności skupu i obrotu dziczyzną, egzekwowanie od osób trudniących się zbieraniem zrzutów poroży zachowania zgodnego z obowiązującymi przepisami. Strażnicy sprawdzali także czy nie dochodzi do innych nieprawidłowości. W działaniach wspierali ich policjanci oraz Straż Łowiecka, a także koła łowieckie i Straż Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Koniec lutego i marzec to czas, kiedy jelenie zrzucają poroże. Zbiór tzw. zrzutów jest  legalny, gdy poroże zostało znalezione na terenie lasu gospodarczego. Nie wolno zabierać poroża znalezionego na terenie rezerwatu i parku narodowego. Zdarza się, że poszukiwacze zrzutów dopuszczają się niedozwolonego prawem tropienia i przeganiania zwierząt w celu zdobycia poroża. Stąd potrzeba prowadzenia tego typu akcji.