Wydawca treści
Narada Techniczno Gospodarcza
22 marca w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom miała miejsce Narada Techniczno-Gospodarcza w sprawie Projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Radom na lata 2016-2025.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, RDLP w Radomiu, nadleśnictwa Radom, BULiGL o. Radom, Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Radomiu, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Rady LKP Puszcza Kozienicka, Ruchu Obrony Lasów Polskich, jednostek samorządu terytorialnego, przemysłu drzewnego i organizacji pozarządowych. Naradę prowadził Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu.
Narada Techniczno-Gospodarcza jest jednym z etapów powstawania planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa. Zwoływana jest przez dyrektora RDLP. W czasie spotkania mają miejsce końcowe ustalenia w sprawie organizacji prac urządzeniowych. Oceniana jest również gospodarka leśna za poprzednie 10-lecie. Następnie przedstawiany jest projekt planu urządzenia lasu. Plany urządzenia lasu, zatwierdzane są przez ministra środowiska i zawierają określenie zadań gospodarczych dla nadleśnictw na następne dziesięciolecie. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnione są cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. W procesie tworzenia planu bardzo ważne są konsultacje społeczne oraz uzgodnienia, m.in. służy temu organizowanie kolejnych narad z udziałem wielu instytucji i organizacji.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Jacek Karaśkiewicz przedstawił realizację poprzedniego planu urządzenia lasu za lata 2006-2015. Zastępca Dyrektora BULiGL o. Radom Wojciech Hłopaś jako przedstawiciel wykonawcy PUL omówił Projekt Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Radom na lata 2016-2025. Marek Kamola, kierownik ZOL-u przedstawił stan ochrony lasu (m.in. zagrożenia od zwierzyny, suszy i podtopień, szkody od wiatru, a także choroby od owadów i grzybów oraz wynikające z antropopresji). Ważnym elementem narady było omówienie i przyjęcie proponowanych przez wykonawcę etatów cięć, czyli powierzchni drzewostanów do pielęgnacji i ilości drewna do pozyskania w związku z potrzebami odnawiania drzewostanów, a także rozmiarów prac z zakresu hodowli lasu. W projektach planów uwzględniono zadania zaprojektowane w planach zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 oraz inne działania wynikające z ochrony przyrody. Zastępca Nadleśniczego Adam Sosnowski omówił Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa na lata 2016-2025.