Asset Publisher Asset Publisher

15 maja - Święto Polskiej Niezapominajki

15 maja to dzień w którym obchodzone jest w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki. Obchody tego święta zainicjował w 2002r. Andrzej Zalewski, dziennikarz radiowy, prowadzący audycję „Ekoradio” w 1 Programie Polskiego Radia. Święto to od lat promuje walory pięknej polskiej przyrody i przypomina o tym, jak ważna jest jej ochrona, a także promocja zrównoważonej gospodarki leśnej, w szczególności funkcji ekologicznej i społecznej lasów. Stale podążamy za ideą, którą wygłosił przed laty redaktor Zalewski: „Intencja jest jedna. Niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki to święto ludzi serdecznych.”

W tym roku obchodziliśmy to święto w niedziele 12 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisko.

Jak co roku obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą twórcy tego święta i zarazem patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku redaktora Andrzeja Zalewskiego. Kwiaty złożyli: rodzina redaktora Zalewskiego, Starosta Radomski, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Przedszkole Niezapominajka z Radomia, Szkoła Podstawowa z Wielkiej Wsi, leśnicy oraz władze Jedlni.

Piknik na polanie przy ośrodku uroczyście otworzyli Mariusz Sołtkiewicz, Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ds. Ekonomicznych oraz Jerzy Jacek Karaśkiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Po uroczystym otwarciu i przywitaniu wszystkich zaproszonych gości i uczestników Święta, odbył się koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku, którzy zaprezentowali kilka sygnałów myśliwskich m.in.. „Powitanie”, „Apel na łowy”, „Posiłek”, „Pożegnanie”.

Na scenie nie zabrakło występów dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli. Mogliśmy tego dnia obejrzeć występy małych artystów z Niepublicznego Przedszkola „Niezapominajka” w Radomiu,  Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku, Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Słupicy, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedli-Letnisku.

Przed sceną mogliśmy obejrzeć pokaz szermierki na bagnety, podczas którego zaprezentowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu.

W trakcie trwania obchodów Święta Polskiej Niezapominajki na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego czekały na odwiedzających stoiska i wystawy oraz warsztaty edukacyjne nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. Ryszarda Zaręby, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział w Radomiu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, KPP Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Radomiu, a także sokolnicy i sygnaliści z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letnisko oraz Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Geisinga z Zagnańska. Dodatkową atrakcją był występ tegorocznej laureatki konkursu „Bajarze z Leśnej Polany” – Jagody Gańczorz z Technikum Leśnego w Brynku.

Prezentowane były działania finansowane w ramach projektów ze środków Unii Europejskiej w zakresie ochrony przyrody, małej retencji i działań przeciwdziałających zmianom klimatu oraz projektów z zakresu innowacji tj. Las Energii i Leśne Gospodarstwa Węglowe, a także działania w ramach zwiększania lesistości.

Na zorganizowanym jarmarku można było podziwiać wytworzone rękodzieła inspirowane przyrodą, zakupić regionalne wyroby, a także posilić się tradycyjnym jadłem oraz spróbować kuchni myśliwskiej z food trucka Dobre z lasu. Dla zwolenników sportu czekał rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej w przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking oraz rajd rowerowy w ramach Jazdy z Miasta. Na małej scenie na uroczysku „Darz Bór” swoje występy zaprezentowali: Klub Seniora „Ale babki” z Jedlni-Letnisko oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Siczkowianki” i „Marianianki”

Obchody Święta Niezapominajki zakończył koncert zespołu VIDEO.

Serdecznie dziękujemy za udział w XXIII edycji Święta Polskiej Niezapominajki wszystkim uczestnikom, organizatorom oraz wystawcom. Do zobaczenia za rok!

 

Więcej zdjęć z wydarzenia na naszym facebooku.