Wydawca treści Wydawca treści

Leśne wyprawy na zimowe ferie

Nie wiesz, gdzie się wybrać na zimowe ferie wybierz się na wyprawę, odpocznij na łonie przyrody i podziwiaj leśne uroki … zapraszamy do odwiedzania ciekawych miejsc znajdujących się w radomskich lasach

Ścieżka edukacyjno – rekaracyjna Las Kapturski

Ścieżka znajduje się w Lesie Kapturskim przy drodze biegnącej z ul. Warszawskiej na Janiszew, naprzeciw biura Nadleśnictwa Radom. Przy ścieżce znajduje się miejsce postoju pojazdów. Na terenie ścieżki znajdują się tematyczne interaktywne tablice edukacyjne do samodzielnej zabawy dla młodzieży i całych rodzin. Na wyznaczonym miejscu znajduje się boisko do siatki i do gry w kosza. Na terenie ścieżki znajduje się wyznaczone miejsce na ognisko oraz ławo-stoły do odpoczynku. Dla osób aktywnych i interesujących się lokalną historią pobliżu znajduje się zielony szlak turystyczny oraz pomnik Stefana Wernera.

Ścieżka przyrodniczo - leśna ,,Nad Pacynką”

Ścieżka znajduje się w lesie Rajeckim w otulinie Puszczy Kozienickiej. Dojazd drogą wojewódzką nr 737 w pobliżu miejscowości Antoniówka. Znajduje się tam miejsce postojowe, za którym jest usytuowana wiata wyposażona w stoły i ławy do odpoczynku. Trasa ścieżki jest w kształcie pętli długości 2.8 km do swobodnego i pieszego przejścia zarówno dla pojedynczych osób jak i grup. Ścieżka wyposażona jest w 7 przystanków tematycznych: hodowla lasu, przebudowa lasu, ols, dolina rzeki Pacynki, źródło św. Jana i buki. Na skraju Lasu Rajeckiego znajduje się malownicza dolina rzeki Pacynki, w obrębie której występują różne siedliska przyrodnicze m.in. łęgi, olsy zbiorowiska szuwarowe. Występują liczne gatunki cennych roślin np. lilia złotogłów, skrzyp olbrzymi, wełnianka oraz zamieszkują zwierzęta jak popielice, zimorodki oraz wiele innych gatunków.

Zbiorniki wodne ,,Trzy stawy”

Zbiorniki wodne stanowią ,,małą retencję” znajdująca się w kompleksie leśnym pełnym uroku i spokoju. „Trzy Stawy” znajdują się na naturalnym cieku wodnym dopływającym do rzeki Gzówki w leśnictwie Jedlnia. Dojazd drogą od miejscowości Aleksandrów, gdzie można zostawić samochód na wyznaczonym miejscu a następnie wybrać się na spacer ok 1 km przez las do zbiorników wodnych jednocześnie obserwując uroki otaczającej przyrody. Teren zbiorników jest miejscem bytowania licznych gatunków zwierząt, głównie ptaków, ale też płazów, gadów i innych organizmów sprawia chęć obserwacji przez fotografów, ornitologów i przyrodników. Miejsce oddalone od miejscowego zgiełku umożliwia odpoczynek i relaks na łonie lokalnej natury.